Register of therapists

Register of therapists trained in TVP by Dr. José Luis Cabouli

Argentina

Class 1992

  • María Angélica Baubin
  • Mirta Graciela Glustron
  • Rodolfo Leiserson
  • Juan Carlos Mazzera
  • María Alejandra Míguez
  • Adriana Paccosi
  • José María Vera Pedraza

Class 1993

  • Laura Susana Aresca
  • Olga Baeff
  • Beatriz Berkoff
  • Jorge Franco
  • Ana Rosa Hernández
  • Justa Elena Lema
  • Wolfgang Manasse (†)
  • Beatriz Inés Santalise

Class 1994 – 1995

  • Viviana Judith Cheistwer
  • Mario Sergio Percow

Class 1996

  • Ana Birgillito
  • Daniel EnriqueLewis
  • José Luis Messina

Class 1997

  • Claudio Fantini
  • Patricia Feole
  • Marcela Gromadzyn
  • Jorge Martínez
  • Mónica Novo
  • Roberto Rodríguez
  • Ana Schamó
  • Gustavo Stéfano
  • Alicia Valle

Class 1998

  • Mirta Goldstein
  • Silvia Schwartz

Class 1999

  • Silvia Raquel Amar
  • Francisco Fabiano
  • Juanita Feld
  • Juan Carlos Fontana
  • Ada Beatriz Guzmán
  • Rebeca Kovacs
  • Horacio Lagman
  • Mirta Loiácono
  • María del Carmen Membrado
  • Marta Graciela Sanguinetti
  • Claudia Sirito
  • Anita Stern
  • Juan Taboada
  • Ana María Van Geest
  • Jorge Omar Yangüez

Class 2000

  • Graciela Der Kevorkian
  • Adriana Mirta Coppari
  • Josefa Giménez Gallur
  • Estela Amelia Gatter
  • Claudia Liliana Lugo
  • Horacio Pérez Guzmán (†)
  • Silvia Sirito
  • Sara Vernet

Class 2001

  • Marisa Altamura
  • Soledad Armesto
  • Mariana Dates
  • Susana Dellepiane
  • Lidia Margarita Domes
  • Diana Stella Domínguez
  • Adriana González García
  • Mónica Gabriela Malenchini
  • Andrea Martino Martín Mujica
  • Sergio Pasik
  • Luis Oliva Cacciatore
  • Alejandro Ronquetti Corvalán
  • Raquel Carmen Satragno
  • Sandra Patricia Susterman
  • María Consuelo Tur Llacer

Class 2002

  • Adriana Alvarez
  • Mario Arolfo
  • Valeria Diz
  • Miriam González
  • Juan Martínez
  • Enrique Peralta
  • Alicia Petrik
  • Iris Prodan

Class 2003

  • Marcelo H. Beloqui
  • Virginia Fernández
  • Bettina Fiszson
  • Carlos Kusanovic
  • José Alberto Maur
  • María Alejandra Montenegro
  • Nancy Pereyra
  • Mabel Pereyra
  • Sara Sammartino
  • Carlos A. Secchiari
  • Amelia Urbina

Class 2006

  • Pedro Bellmunt
  • Esmeralda Cáceres
  • Silvia Calabró
  • Mónica Davids
  • Gladys Gloria Díaz
  • Alfredo Fernández
  • Liliana Inglese
  • Miriam Leguizamón
  • Marcela Pazos
  • Marcelo Pérez
  • Annette Rinke
  • Claudia A. San Martín
  • Silvia Tasistro

Class 2007

  • Adalberto Lorenzo Aguirre
  • Ana María Aguirre
  • Alicia Báez
  • Eduardo A. Blacher
  • Juliana Beatriz Cataldo
  • Olga Giordano
  • Marta Nora Michelón
  • Susana Beatriz Pisani Anchorena
  • Pedro Presentí
  • Ana Tuban
  • Virginia Martínez Verdier

Class 2008

  • Mónica Cristina Belloni
  • Ana María Birades
  • Julia Margarita Boreni
  • Virginia Claudia Cambero
  • Juan Pablo Lioy
  • Josefina Emilia Rodríguez
  • Graciela Rosa Castellani
  • Silvia Susana Foglia
  • Susana Beatriz Garnica
  • Mónica Alejandra Gobbin
  • Nélida Norma Manescau
  • María del Rosario Ojeda
  • Graciela Azucena Tambascia
  • Marcelo Gustavo Walter

Class 2009

  • Liliana Graciela Manso
  • María Cristina Cornejo
  • Olga Fernández Linares
  • Florencia Torzillo Alvarez
  • Elsa Emilia Alvarez
  • Cecilia Inés Dacal
  • Julio Andrés Bususcovich
  • Beatriz Andrea Li Rosi
  • María Soledad Boragno
  • Silvia Inés Albertoni

Semi-Intensive Courses

Class 2009

  • Carlos Sergio Gustavo Andrés Barragán
  • Graciela Olga Bianconi
  • Claudia Adriana De Vincenzi
  • Alejandra Adriana Dicarlo
  • Verónica Lía Bornemann
  • Gabriela A. Leoncini
  • Gabriela P. Vaira
  • Carlos Bordoni
  • Gabriela Bagari

Intensive Courses

Class 2001

  • Miriam Elisabeth Abdenur
  • Mónica Cnobel
  • Silvina Ureta

Class 2002

Lidia Boero

Class 2004

  • Ana López Seco
  • María Cristina Nieto Suano
  • Cristina Santonjani

Class 2006

  • Daniel Baigorria
  • Delicia Cesio
  • Estela Lidia Có

Class 2007

  • Andrea Liliana Arias
  • María Ruth Corbella
  • Sol López Deregibus
  • Jorge R. Pack
  • Néstor Hugo Ruiz
  • Roberto César Sánchez Lucero

Class 2008-2009

  • Marcela Rúa
  • Graciela Tolosa
  • Gabriela Silveira
  • Eva Rodríguez
  • Rosa Clara Musse
  • Laura Cardelini
  • María Eugenia Domínguez
  • Leopoldo Lage

 

Chile

Trained in Argentina

Class 2000

  • Ivonne Hochstetter
  • Astrid Preisler Schüller
  • Viviana Zenteno Cereceda

Class 2002

  • Juan Edgardo Campusano Angel
  • Jeannette San Martin Valdivia
  • Angélica María Silva Salas
  • María Inés Tigero Rodríguez
  • Edith Vidal Díaz
  • Alfredo Werner Werner

Class 2004

Márcia Reyes

Class 2006

  • Luis Arturo Aylwin Ramos
  • Alejandra De la Vega
  • María Isabel Galaz Enrique

Class 2007

  • Jorge Araos Silva
  • Patricia Ripoll Moraga
  • María Isabel Sepúlveda Pérez
  • Marcela Wunderlich Zamora

Class 2008-2009

  • Ivette Escobar Tello
  • Luis Flores Cornejo

 

Cuba

Trained in Argentina (2002)

Elvira Haydée Ramos González

 

España

Class 2002

  • Rafael Barrios Merino
  • Gladys Bonino Franco
  • Antonia Cantos Altamira
  • Dolors Ana Carrión Moreno
  • Antoni Cartañá Copons
  • Mónica Durall Rivas
  • Esther Falcón Padrón
  • Rosa García Bosch
  • María Guilera Almirall
  • Juan José López Martínez
  • Ma. Esther Murie Martínez
  • Eduardo Nuñez Pérez
  • Cristina Oliva Antón
  • Adelina Pérez Magaña
  • Ma. Ángeles Pérez Braulio
  • Angel Rafael Ricote González
  • Ma. Sagrario Rilo Mato
  • Ma. Josefa Villar López
  • Rosa María Suárez Espada

Class 2004

  • Remedios Calatayud González
  • Carlos Campos Arroyo
  • Montserrat Escolá Morera
  • Mercedes García
  • Salvador Giraut Cot
  • Loli González Ridao
  • Pilar La Huerta Pérez
  • Santiago Limonche Valverde
  • Montse Otálora Velasco
  • Ma. Magdalena Paino López
  • Elisabeth Schmuki Voit

Class 2005

  • Raquel Acero Gaspar
  • Rosalina Alvarez Calderón
  • Ramón Angles Serra
  • Amadeo Barbara Fet (†)
  • Juan José Blasco
  • Paulina Casadella Medrano
  • Graciela Deodato
  • Montserrat Ester Echagoyen Rubio
  • Jaume Escot Moreno
  • Marianna Escribano Guerrero
  • Carlos Fauria Bailón
  • Carmen Gaviria Stewart
  • Ana María González Méndez
  • Ma. Del Mar Hidalga Cisneros
  • Antonia Martínez Gabaldón
  • Eulalia Mayol Mondelly
  • Mónica Perujo Pereira
  • Pilar Piqueras Bou
  • Fernando Ramírez Sánchez
  • Conchi Rebollar Román
  • Juan Ignacio Romón Vieitez
  • Mercedes Serrano Esteban
  • Antonio Zubillaga Martínez
  • Francisco Rodríguez Acatl

Class 2006

  • Ma. Del Pilar Alvarez Moreno
  • Antonio Belmonte Pérez
  • Montserrat Castillo Borras
  • Jesús Cicuendez Luna
  • Emilia Corral Bosch
  • Ma. Paloma Curros Repulles
  • Pilar Gasull Magri
  • Belén González Fernández
  • Inmaculada Izquierdo Bolet
  • Juan Martínez Hernández
  • María Martínez Sanz
  • Bartolomé Guillermo Massot Sureda
  • Pedro Menezo Cornago
  • Juan Antonio Rubio Sánchez
  • Ma. Fernanda Iglesias Aymerich

Class 2007

  • Joana Alenyà Mateu
  • Elvira Aragonés Morell
  • Joaquina Barcos Martin
  • David Barrio de Gea
  • María Blázquez
  • Roser Cabre Laguna
  • Angela Flores Comas
  • Montserrat García Falco
  • Charo Gomez Casañi
  • Rosa Grigelmo Esteban
  • Rosario Gonzalez
  • Ma. Carmen López Pérez
  • Sofía López-Lacal Pérez
  • Eduard Mercader Serra
  • Yemina Mulet
  • Nora Piccinelli
  • José Plaza Caravaca
  • Paloma Recoder Ruiz
  • Aitana Sánchez Iglesias
  • Jesús Tapia Hernández

Class 2008

  • Roberto Andrades Pérez
  • Prema Arrojería Corral
  • Antonio Calderon Zambrana
  • María del Carmen Calvo
  • Josep Canti
  • Rose Chacón Calvin
  • Aurora Flores Méndez
  • José Miguel Francisco Pérez
  • Miguel Angel Giraldez Oliva
  • Asunción Llopis
  • Ildefonso Martínez
  • Ana Montero Monzón
  • Rosa Rodríguez Valls
  • Cristina Ros
  • María Concepción Rosales Pulgar
  • Ana San Nicolás Parraga
  • María Angeles Vázquez Fernández
  • María del Mar Venzal Contreras
  • María Teresa Villanueva Quintero

Trained in Argentina

  • Francisco Montesdeoca Naranjo (2000)
  • Cristina Mosca Remón (2000)
  • Adalia Quintana Ramos (2001)

 

México

Class 2003

  • Víctor JorgeBarrera Moreno
  • Lili Bosnic
  • Julieta Camarena
  • Lourdes Cavazzani (†)
  • Elvira Del Río Calderón
  • Dina Marion De la Peña
  • Rosario Gálvez
  • Clara Herrera Sterling
  • Beatriz Inzúa
  • Roselia López Durán
  • José María Macazaga
  • Marilú Merino Viñas
  • Georgina Navarro
  • María Asunción Rodríguez

Class 2006

  • Olga Aguirre Covarrubias
  • María del Consuelo Durán Soto
  • Esmeralda García
  • José Manuel Gómez Palestino
  • María Elena Fernández
  • María del Pilar Fernández
  • Rocío Fornos
  • Luz María Ortega Amezcua
  • Liliana Sariñana

 

Perú

Trained in Argentina

Class 2008-2009

Ana María Besich

 

Puerto Rico

Trained in México (2006)

  • Cecilia Del Valle (†)
  • Nellisabel Rosario

 

Uruguay

Trained in Argentina

  • Graciela Luján
  • Domonte Casero (2002)
  • Gustavo Mazzoni (20002)
  • Daniela Fraga Cardoso (2007)

 

Venezuela

Class 1998

  • Enrique Abache
  • Constantina Abbruzzese
  • Marlene Fossi
  • Navia Infante
  • Héctor Jurado
  • Zayda Martínez
  • Marina Maximovich
  • Amalia Oramas
  • Magda Scotti
  • Grechell Socorro
  • Rosa Soto
  • Roberto Zambrano